DVD

Książka oraz dwupłytowe wydanie specjalne Misterium Męki Pańskiej na poznańskiej Cytadeli stanowi podsumowanie dziesięciu edycji widowiska, które odbyły się w latach 1998-2009. Wydawnictwo zawiera zapis całego spektaklu oraz pięć filmów dokumentujących jego narodziny, powstawanie i ewolucję, a także książeczkę w fotografami z wszystkich dotychczasowych przedstawień.

Zrealizowany techniką telewizyjną za pomocą 12 kamer i śmigłowca, profesjonalny zapis całego widowiska, znakomicie ukazuje jego ogromny rozmach, a zarazem dbałość o detale, które mają pogłębiać autentyzm inscenizacji i pomagać w jej odbiorze i przeżywaniu. Widać tu także jak wspaniale w krajobraz Cytadeli wkomponowane są dekoracje misteryjne – monumentalna scenografia oraz odgrywające szalenie ważna rolę, ale pozostające w tle ogromne reflektory rozmieszczone na rozległej przestrzeni oraz potężne nagłośnienie. Wszystkie te elementy nadają Misterium wyjątkową unikalną atmosferę, która w filmie prezentowanym na DVD udało się uchwycić doskonale.

Pozostałe pięć filmów dokumentalnych nawiązuje do historii i organizacji widowiska na Cytadeli; odtwarza początki i rozwój spektaklu. Ukazują one fragmenty z innych lat oraz wypowiedzi ludzi zaangażowanych w jego współtworzenie. Stanowią one zachętę oraz zaproszenie do twórczego przeżywania i przekazywania energii płynącej z młodości i wiary. Wszystkie filmy, trwają łącznie ok. 230 minut.

Wraz z dwoma płytami, w efektownie wykonanym etui, znajduje się czterdziestoośmiostronicowa książeczka z fotografiami, przybliżająca ideę Misterium oraz dokumentująca kolejne lata jego wzrastania.

Z myślą o widzach spoza granic Polski, których również chcemy zachęcić do przybycia na poznańską Cytadele w kolejnych latach, wszystkie filmy na DVD opatrzono napisami w sześciu językach: angielskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim, włoskim i rosyjskim

DVD z Misterium to wspaniała pamiątka z pobytu w Poznaniu, dająca możliwość przeżycia jeszcze raz niezwykłych chwil z placu pod Dzwonem Pokoju. To także zaproszenie, skierowane do tych, którzy jeszcze nie gościli na poznańskiej Cytadeli. To wreszcie szansa obejrzenia widowiska dla tych, którzy z różnych względów nie mogą przybyć i uczestniczyć osobiście.

Wszystkie filmy prezentowane na DVD, w tym dokumenty ukazujące cała historię Misterium Męki Pańskiej na poznańskiej Cytadeli i związanych z nim ludzi, to także skierowane do młodych zaproszenie do większej aktywności twórczej, Mają one stanowić zachętę do samodzielnego podejmowania wyzwań i odpowiedzialności, realizacji pomysłów i idei, od których aż skrzą młode ambitne głowy. Mogą one więc służyć, jako wszechstronna pomoc pedagogiczna, stanowić temat do dyskusji podczas lekcji religii, ale także zajęć wychowawczych, na których porusza się kwestie zaangażowania społecznego, organizacji działań związanych z kulturą czy sztuki, wypełniającej przestrzeń publiczną miast. Warto zatem, aby DVD z Misterium znalazło się na wyposażeniu wszystkich bibliotek – publicznych i szkolnych, jak i szkolnych pracowni.

Ksiązka oraz dwupłytowe wydanie specjalne zawiera:

1. DYSK:

 • MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ (67 minut)
  Telewizyjna realizacja całego widowiska przygotowana z użyciem dwunastu kamer oraz śmigłowca. Wielki rozmach inscenizacyjny – kamery pokazują szerokie plany z perspektywą Poznania oraz detale widowiska. Piękna muzyka, kostiumy, scenografia, aktorzy, wspaniała atmosfera. W filmie także wzruszająca „papieska” scena finałowa z udziałem tancerzy Polskiego Teatru Tańca.
 • CZAS MISTERIUM (40 minut)
  Film telewizyjny o historii, powstawaniu i doświadczeniach aktorów widowiska
  w latach 2000-2003. Ciekawe wypowiedzi młodych ludzi, którzy głęboko
  i radośnie przeżywają swój udział w spektaklu. Sceny z nagrywania muzyki przez połączone chóry poznańskie oraz malowania największej na świecie kopii obrazu Jezusa Miłosiernego przez studentów Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu.

2. DYSK:

 • WOBEC MISTERIUM (27 minut)
  Film dokumentalny zrealizowany dla TVP o przygotowaniu spektaklu w latach 2006-2007, po dwuletniej przerwie. Kompendium informacji o powstawaniu widowiska, jego rozwoju i profesjonalizacji. Interesujące wypowiedzi aktorów o tym, jak postrzegają oni odgrywane przez siebie postaci.
 • MISTERIUM 2000 (21 minut)
  Film przygotowany przez TVP1, przedstawiający ważny moment przeniesienia Misterium pod Dzwon Pokoju w roku jubileuszowym 2000. Towarzyszyła temu budowa nowej scenografii, szycie kostiumów i zmiany logistyczne. Spojrzenie na Misterium z perspektywy ekipy realizacyjnej z Warszawy.
 • ŚWIADECTWO (16 minut)
  Magisterski film dyplomowy zrealizowany przez reżysera widowiska podczas studiów w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, przedstawiający trzech aktorów, odtwarzających postaci Judasza, Piłata i Heroda. Ich odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące życia i wiary.
 • PIERWSZE MISTERIUM A.D. 1998 (55 minut)
  Film dokumentalny przygotowany przez TVP Poznań o powstawaniu pierwszego Misterium w 1998 roku. Emanujący entuzjazmem zapis narodzin widowiska w Duszpasterstwie Akademickim „Don Bosco”, wśród ludzi młodych, pragnących opowiedzieć w sposób nowoczesny o ostatnich chwilach z życia Jezusa. Archiwalne zapisy fragmentów spektaklu.
 • KSIĄŻECZKA
  MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ. POZNAŃ. CYTADELA (48 stron)
  Album nastrojowych fotografii dokumentujących 10 dotychczasowych edycji Misterium. Pokazuje rozwój widowiska i zachodzące zmiany. Książeczka opatrzona tekstem wprowadzającym oraz cytatami z przeżyć widzów.

Liczba płyt w wydaniu: 2
Łączny czas trwania: ok. 230 min
Format: DVD-9: Box, PAL
Region: 0 (wszystkie kraje świata)
Obraz: widowisko – 16:9, inne filmy – 4:3
Dźwięk: widowisko – DD 5.1, inne filmy – DD 2.1
Język: polski
Napisy: angielski, niemiecki, francuski, włoski, hiszpański, rosyjski, polski dla słabosłyszących

DEDYKACJA 2021Nabożeństwo
pierwszych
pięciu sobót miesiąca


Warunki nabożeństwa; co jest wymagane,
aby uczynić zadość prośbie Matki Bożej?