Kostiumy

Kostiumy pełnią w Misterium Męki Pańskiej rolę niezmiernie ważną. To one, obok scenografii, nadają w głównej mierze nastrój widowisku, budują poczucie „realności’ odgrywanych wydarzeń i mają przybliżać widzom ich treść. Jednocześnie stanowią pomost miedzy współczesnym wyobrażeniem a rzeczywistymi strojami ludzi zamieszkujących Jerozolimę przed dwoma tysiącami lat.

Wszyscy aktorzy występujący w widowisku podzieleni są na grupy wyodrębnione jasno właśnie za pomocą kostiumów – kapłani w czarnych szatach, Rzymianie w zbrojach, a lud Jerozolimy w chustach.

Wraz ze zwiększaniem się liczby zaangażowanych aktorów oraz zużywaniem kostiumów, są one wymieniane stopniowo na nowe, zwykle lepiej dopasowane do ról, w których występują i wykonane bardziej profesjonalnie.

Obecne stroje do Misterium szyło trzydzieści osób, przygotowujących blisko 500 różnokolorowych kompletów tunik i nakryć głowy dla ludu. Zużyto w tym celu prawie pięć kilometrów tkanin.

Kostiumy żołnierzy rzymskich, na które składa się zbroja, miecz, halabarda, tarcza, hełm i krótka tunika, zostały wykonane specjalnie na zamówienie w Delhi w Indiach. Ubiory strażników – zbroje, nakrycia głowy, włócznie i tarcze oraz długie tuniki – powstały w Kórniku koło Poznania. Z kolei specjalne obuwie – sandały noszone przez wszystkich aktorów – wyprodukowane zostało w Krakowie.

DEDYKACJA 2021Nabożeństwo
pierwszych
pięciu sobót miesiąca


Warunki nabożeństwa; co jest wymagane,
aby uczynić zadość prośbie Matki Bożej?